My.Coop – tarımsal kooperatif yönetimi eğitimi, Kolombiya’da 2016’dan bu yana en az 315 kadın kahve üreticisinin girişimcilik ve organizasyon kapasitelerini güçlendirdi.

2016 yılında Batı Huila Kadın Kahve Üreticileri Birliği’nin girişim ve organizasyon kapasitesini güçlendirmek için, Colombia Kooperatif Üniversitesi ve Huila Kahve Yetiştiricileri Kooperatifi My.COOP Tarımsal Kooperatiflerinizi Yönetmek projesini uygulamak için bir sözleşme imzaladılar. My.Coop projesi, ILO, ITC-ILO, Agriterra ve FAO gibi çeşitli kuruluşların ortaklığıyla geliştirilen ve pazar odaklı tarımsal kalkınmada kooperatiflere özgü önemli yönetim zorluklarını belirleme ve çözme imkanı veren bir eğitim programıdır. Projeye, Çok Taraflı Yatırım Fonu (FOMIN), Amerikan Kalkınma Bankası (IDB) ve La Caixa Bankacılık Vakfı  tarafından maddi destek sağlandı.

Kolombiya’da, 2012 yılında My.Coop’un uyarlanması ve uygulanması programı aracılığıyla 35’ten fazla My.Coop eğitmeni eğitildi. Projenin ilk aşaması, işbirliği kuruluşları tarafından oldukça olumlu karşılandı ve Huila’daki diğer kuruluşlarla birlikte ikinci aşamaya geçildi. Bugüne kadar Huila’daki La Plata, Timaná, Pitalito ve Santa María belediyelerinde 315 kadın eğitilmiş ve aileleri de dâhil olmak üzere tahmini 1.260 kişi projeden faydalanmıştır. Proje kadınların liderlik kapasitesini güçlendirmiş ve kadınlar için yeni istihdam olanakları yaratmıştır. Kadınlar proje ile marka imajını ve piyasadaki konumlarını yeniden tasarladılar ve dış pazardaki satışlarını artırdılar. Bu da uluslararası bir tanınırlığa yol açtı.

Not: ILO internet sayfasında 24 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan haberden Yağmur Kara tarafından kısaltılarak çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.