Çoğu kooperatif, bir noktada organizasyonda ortakların katılımını sağlamakta güçlüklerle karşılaşır. Düşük katılım, kendini birçok farklı şekilde belli edebilir. En barizleri yıllık genel kurul toplantılarına düşük katılım, yönetim kurulunda boşluklar ve düşen satışlardır.

İşte kooperatiflerin ortak katılımlarını arttırmak için kullanabilecekleri 5 yöntem:

Katılımı teşvik edin

İnsanların kooperatifte işlere dâhil olmasının birçok yolu vardır. Yönetim kurulunda bir pozisyon için çalışmaktan yardım toplamaya, ortaklar kooperatiflerini çeşitli yollarla destekleyebilirler. Kooperatiflerin, ortaklarını işlere dâhil olmaya teşvik etmeleri önemlidir. Birçok durumda, bu basitçe etkili iletişim ve kooperatiflerin ortaklarına sundukları değerleri güçlendiren bir eğitimle sağlanabilir.

İş bu gönüllülere teşekkür etmeye geldiğinde, küçük bir minnet göstermenin büyük bir etkisi olabilir. Gönüllü takdir toplantıları sunmak, etkinliklerden sonra kutlama yemekleri düzenlemek veya ortak teşekkür resepsiyonları bu bağlılığı vurgulamanın harika yollarıdır.

Birçok kooperatif, ortakların katılımını arttırmak için teşvikler hazırlar. Prince Albert’daki Connaught Seniors Housing Kooperatifi, ortaklarına yönetim kurulunda, komitelerde veya bina bakımlarında yardım ettikleri sürece düşük konut fiyatları uyguluyor. Benzer şekilde, birçok kooperatif, yöneticilerinin zamanını ve kooperatif için çalışırken oluşabilecek diğer giderlerini telafi ediyor. Bu, zamanlarının değerini kabullenerek ve kişilerin beklentilerini sıraya koyarak organizasyon ve kişi arasındaki ilişkiyi değiştiriyor.

Steep Hill Kooperatifi, fiyatlandırma yapılarıyla ortak katılımını teşvik eden özgün bir model sunuyor. Ortak olmayanlar etiket fiyatının %25 fazlasını, ortaklar %10 fazlasını ve çalışan üyeler etiket fiyatını ödüyorlar. Çalışan ortak olabilmek için ortakların her ay sadece 2 saat dükkânlarda rafları stoklamak, kuru ürünleri paketlemek ve temizlik gibi işleri yapmaları yeterli. 

Bir topluluk yaratın

Kooperatifler, üyelerini etkinliklerine dâhil etme biçimleri konusunda fazla rahat olabilirler. Örneğin, yıllık toplantılar çoğunlukla kooperatiflerin yönetiminde ortakların katılımını sağlamaya ayrılan tek yerdir. Fakat bu forumlar, en popüler aktiviteler sayılmaz. Ortaklar, sorunlarını dile getirmeleri ya da yönetim veya sorunlar konusunda görüşlerini bildirmeleri için platformlara ihtiyaç duyar. Bunları sağlamayı ihmal etmek, üyelerin kooperatiften uzaklaşmasına sebep olabilir. Eğer ortaklar, kooperatiflerinde bir topluluk ya da ses eksikliği hissederlerse, alternatif hizmet sağlayıcılarına yönelebilirler.

Son 20 yılda sosyal medyanın yükselişi, kooperatif sektörüne iki yollu iletişimle üye çekmek için yeni forumlar verdi. Herhangi bir kooperatifin Facebook sayfası, devam eden etkinlikler, promosyonlar ve katılım fırsatlarıyla ilgili bilgi içeriyor. Benzer şekilde, belli gönderilerin yorum bölümü, ortakların kooperatifin çalışmalarıyla ilgili görüşlerini yansıtan eleştiri veya fikirler içeriyor. Bu forumların varlığı, kooperatiflerin üzerinde, cevap verme açıklığını koruma konusunda hatırı sayılır bir baskı uygulayabilir ve onları toplum içinde utandırmaya açık hale getirebilir.

Bazı kooperatifler, üyelerine özel platformlar sunarlar. Victoria’daki stok fotoğraf kooperatifi Stocksy United’da, fotoğrafçı üyelerin merkezi konumdaki işçi ortaklarla iletişim kurmaları için onlara özel bir tartışma forumları vardır. Bu süregelen iletişim, sorunların hızla fark edilmesine ve çözülmesine olanak sağlıyor ve gerilimin yükselmesini önlüyor. Kooperatif sitelerindeki üyelere özgü kısımlar, bu güvenli ortamı sağlamak için harika bir yol.

Güncel olun

Toplum değiştikçe, kooperatiflerin de dâhil olduğu işletmelerin ona ayak uydurması gerekir. İnsanlar, bir işletmeyle etkileştikleri zaman, belli bir davranış şekli, profesyonellik ve hizmet beklerler. Kooperatiflerin, çalışmalarının üyelerinin beklentilerini karşıladığından ve güncel kaldığından emin olmaları gerekir. Bu, özellikle tüketici kooperatifleri için çok önemlidir.

İnternet alışverişinin ve e-ticaretin yükselişi, hızla tüketici davranışlarını değiştirerek ve beklentileri yükselterek geleneksel ticaret uygulamalarına meydan okuyor. Satıcıların teknolojiyi benimsemesi ve müşterilerine istedikleri hizmeti sunmaları gerekiyor. Aksi takdirde müşterilerin onlara bağlılığını kaybetme riskini taşıyorlar.

Kooperatiflerin ayrıca iyi gözükmeleri lazım. Birçok kooperatif ortağı emekliliğe yaklaşıyor ve X kuşağıyla Y kuşağı hızla Kanada’daki en büyük nüfus grupları haline geliyorlar. Bu nesillere hitap etmek, onların ilgisini ve bağlılığını kazanmak için hayati.

Bu iki hedef kitle, yerelde üretilen gıda, hesaplı fiyatlar, alternatif reklam yöntemleri ve anlamlı şekilde fark yaratmak için fırsatlar (internet dâhil olmak üzere) gibi şeylere değer veriyorlar. Bu, kooperatifler için bir fırsat teşkil ediyor. Kooperatiflerin bu genç nesillerden aldıkları desteği sürdürmek için pazara getirdikleri değerin altını çizmeleri ve bildirmeleri gerekli.

Çeşitliliği arttırın

Artık 2018’deyiz ve çeşitlilik önemli. Kanada’nın sosyal ve kültürel yapısı değişiyor ve iş dünyasının bu değişimleri yansıtması lazım. Kooperatiflerin, personellerinin hizmet ettikleri topluluk gibi göründüklerinden emin olmaları ve komite ve yönetim kurullarında bu topluluğun temsil edilmesi önemli. Yönetim kurulu başkanlığı olsun, sadece çalışmaları desteklemek olsun, insanlar kendilerine ve içinde bulundukları topluluğa benzeyen organizasyonlarla çalışmak ister.

2008’deki Brown Governance raporuna göre, kooperatif yönetim kurulu pozisyonlarının %27’si kadınlardan oluşuyor. İdealden düşük olsa da, bu oran şirket yönetim kurullarındaki %14’ten daha yüksek. Yönetim kurulları çoğunlukla, hizmet ettikleri topluluğu yansıtmayan bir “yaşlı (ve genelde beyaz) erkekler grubu” halini alır. Bir yönetim kurulu çeşitlilik politikası yaratmak, değişimi gerçekleştirmek ve yönetici işe alımını geliştirmek için harika bir ilk adımdır.

Yap gitsin

Sadece konuşmayın, uygulamaya geçin. Ortaklarınıza kooperatiften ne beklediklerini ve nasıl dâhil olmak istediklerini sormakla başlayın. Bir Facebook anketi açın, bir anketi postalayın ya da ofise öneri formları koyun. Doğrudan üyelerden geribildirim almak, kooperatif hakkında ne düşündüklerini anlamak ve nasıl işin içine girmek istedikleri hakkında fikir verecektir.

Bu geribildirimleri alın ve bir ortak sorumluluk (görev) planı hazırlayın. Kooperatife bakın ve ortaklarınızla daha iyi uyum sağlamak için neleri değiştirebileceğinize karar verin. Eğer ortaklar kooperatifle daha alakadar olurlarsa, işleri desteklemeleri ve başarıya ulaşmasına yardım etmeleri daha muhtemeldir.

Not: Kyle White’ın Co-operatives First blogunda 10 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan yazısından Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.