Sosyal Ekonomi olarak üyesi olduğumuz RIPESS Europe – Dayanışma Ekonomisi Avrupa’nın Genel Kurulu 12-15 Haziran 2024 tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde APRES-GE’nin ev sahipliğinde yapıldı.

Kıtalararası Sosyal Dayanışma Ekonomisini Geliştirme Ağı RIPESS’in bir parçası olan RIPESS Europe, birçok Avrupa ülkesinden Sosyal Dayanışma Ekonomisi örgütlerinin ulusal, sektörel ve sektörler arası ağlarını bir araya getirmekte. RIPESS Europe’un üyeleri esasen ağlar olmakla birlikte, eğer ülkede herhangi Sosyal Dayanışma Ekonomisi ağı örgütlenmesi yok ise özellikle SDE’nin tanıtılması ve geliştirilmesi için çalışan tekil yapılar da ağa üye olabilmekte ki Sosyal Ekonomi olarak RIPESS Avrupa üyeliğimiz bu kapsamda gerçekleşmişti.

Sosyal Ekonomi’yi temsilen katıldığım Genel Kurul, APRES-GE’nin 20. yıldönümü olması sebebiyle bir kutlama havasında geçti. Cenevre bölgesinde sosyal ve dayanışma ekonomisinin (SDE) tanıtılması ve tanınması için çalışan APRES-GE SDE Ağı, Fransızca konuşulan İsviçre’de SDE hareketinin resmileştiği 2004 yılında kurulmuş. Misyonunu; ekonominin, insana ve biyosfere saygılı bir topluma geçiş için önemli bir kaldıraç olmasına katkıda bulunmak olarak tanımlayan ağ kâr amacı gütmüyor. Yirmi yılda önemli bir büyüme gösteren APRES-GE’nin toplam 800’den fazla üyesi (450 şirket ve kuruluş, 350’den fazla bireysel üye) var. Ekonominin hemen her alanında faaliyet gösteren üye şirketler ve kuruluşlar 6.000 kişiye istihdam sağlıyorlar, yıllık cirolarının toplamı ise 600 milyon İsviçre Frangına ulaşıyor.

Genel Kurul toplantısının mekânı olan L’ESPACE, APRES-GE tarafından işletiliyor. Kasım 2021’de Jonction eko-bölgesinin merkezinde açılan tesis, APRES-GE’nin genel merkezine ve Cenevre Gölü havzasının yerel para birimi Monnaie Léman’a ev sahipliği yapıyor. L’ESPACE’nin hedefleri şöyle:

– İş modellerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla SDE alanında çalışanlar için erişilebilir ve etkili bir araç olmak,

– SDE aktörlerine yardımcı olmak ve onları yaygınlaştırmak için işbirliğini ve ortak aklı teşvik etmek,

– Kolektif hayal gücünü değiştirmek için “SDE” ve ” ve “kültür” arasındaki bağlantıyı kurmak,

– Jonction eko-bölgesinin merkezindeki bir pilot uygulama olarak diğer bölgelerde de tekrarlanabilecek “üçüncü yer” olmak.

Üç günlük programın ilk iki günü saha ziyaretleri, sunum ve tartışmalar ve yuvarlak masa toplantıları ile oldukça yoğun ve zengin bir öğrenme fırsatı sundu. Döngüsel ekonomi, yeniden kullanım ve kendin yap konularına adanmış beş dernekten oluşan bir birlik olan La Manufacture Collaborative’i (MACO), konut kooperatifi La Codha’yı ve bir gıda kooperatifi (market) Le Nid’i yerlerinde ziyaret ederek çalışmalarına ilişkin bilgi aldık. Oldukça etkileyici SDE örnekleri olan bu dernekleri ve kooperatifleri tanıtan yazıları önümüzdeki günlerde blogda paylaşmayı planlıyoruz.

Kent Planlaması ve Ekonomi (SDE’yi geliştirmek için “Tek Gezegen” mahalleleri) başlıklı sunum ile Codha ve Moba kooperatiflerinin deneyimlerinin aktarıldığı sunumlar SDE ve mekân ilişkisi ile barınma sorununa kooperatif çözümler üzerine düşünme ve tartışma fırsatı verdi.

“Rethinking economics for Social and Solidarity Economy: A (green) big deal!” başlığını taşıyan ilk yuvarlak masa toplantısının katılımcıları akademisyen ve araştırmacılardan oluşuyordu. Konuşmacılardan biri olduğum toplantıda iktisat, ekonomi ve SDE üzerine bir tartışma yürütüldü. “From local to global SSE public policies: Laws and finance for SSE!” başlıklı ikinci yuvarlak masa toplantısı adından anlaşılacağı üzere politika alanına odaklandı. Konuşmacılar, SDE için yerel düzeyin önemini ve sınırlarını, yasal düzenlemelerin kabul edilmesi kadar etkin uygulanmasının önemini vurguladılar.

Genel Kurulun gündemindeki iki önemli konu başlığı ağın yönetişimi ve SDE Bilgi Müşterekleri (ağın bilgi paylaşım araçları) oldu. SDE üzerine çok önemli bir kaynak olan Socioeco internet sitesinin iyileştirilmesi üzerine yapılan görüşmelerde Sosyal Ekonomi blogunun örnek olarak gösterilmesi; üyelerin blogun tasarımı ve içeriği hakkındaki olumlu değerlendirmelerini duymak çok gurur vericiydi.

Unutmadan, 14 Haziran’daki feminist greve de katıldık. Dürüst olmak gerekirse, İstanbul’daki 8 Mart eylemleri ile karşılaştırdığımda grev oldukça sönüktü.

RIPESS, alternatif bir ekonomiyi ve toplumu hayal etmenin bile zor olduğu bugünlerde, dayanışma ekonomisinin değerlerinin, ilkelerinin, kavramlarının ve tanımlarının geliştirilmesinin sürdürülmesine odaklanıyor; sahadaki girişimleri ve süreçleri güçlendirmeye, mümkün olanın tasavvurunu yaratmaya (üniversitelerle de işbirliği yaparak), zorlukları, ihtiyaçları ve talepleri kamu yetkililerine daha iyi ve daha güçlü bir şekilde iletmeye çalışıyor.

RIPESS Europe için en önemli yıllık toplantı olan genel kurullar, üye temsilcilerinin gerek yapılandırılmış gerek serbest ortamlarda birbirleriyle tanışmaları ve birbirlerine ilham vermeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor. Bu toplantıların en iyi yanı, ortak değerleri paylaştığınız kişilerle bir araya gelmek ve yalnız olmadığınızı hissetmek. Sohbetlerde kapitalizmin yarattığı sorunların (sağlıklı gıdaya ve barınmaya erişim, yaşam maliyeti ve iklim krizleri…) farklı derecelerde olsa da hepimizi etkilediğini fark etmek ortak amaç duygusunu güçlendiriyor. Sosyal Ekonomi ekibi olarak bu duygu ile hem internet sitemizde hem de üyesi olduğumuz RIPESS Europe içinde insanlara ve gezegene değer veren ve yaşamı yücelten post-kapitalist bir dünyaya geçiş için çalışmaya devam edeceğiz.

Kategori(ler): Haberler

2 Yorum

RIPESS Europe 2024 Genel Kurulu

  1. Nice güzel buluşmalara! Dayanışma ağlarının sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada örülmesi için verdiğiniz emeklerden dolayı çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

  2. Teşekkür ederiz. Siz de iyi ki varsınız. 🙏 Bu yolda yalnız olmadığımızı bilmek ne güzel! Birlikte dayanışmayla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.