Kooperatif sektörünün sıkça yüzleştiği sorunlardan biri, geleneksel ekonomik girişimlere kıyasla gençleri çekmekte zorluk çekebilmeleridir. Britanya’nın en büyük perakende kooperatifleri, buna çözüm olarak genç ortakları etkin şekilde destekledikleri ve karşılığında onlardan öğrenebildikleri sistemleri geliştirmek için önemli adımlar atıyorlar.


Co-op Group ve Mıdcountıes Co-op’ta yapılan çalışmalarla ilgili güncellemeler

Yeni nesil ortakları ve yöneticileri özendirmeye önem veren Britanya perakende kooperatifleri için gençlerin katılımı önemli bir sorun.

Co-Op Group’un, kampanya ve eğitim çalışmaları yapan ve Ulusal Ortaklar Kurulunda temsil edilen bir Genç Ortaklar Grubu (Young Members Group, CYMG) var.

Ortaklar Kurulunda koltuk sahibi bir CYMG üyesi olan ve aynı zamanda bir Öncü Ortak olarak görev yapan Saul Desson diyor ki: “Gençlere toplumsal değişimin destekçisi olmaları için ilham vermeyi ve bunu onlar için kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Geçen yıl bu sıralar, bu hedef, pandemi döneminde gençlerin ihtiyaçlarına cevap veren bir eğitim programı şeklini aldı.”

“Ayrıca Co-op Foundation’ın ‘Artık Yalnız Değil’ Kampanyasına ve Adil Ticaret Günlerine katıldık ve Canlı Kooperatif (Co-op Live) gibi gençlerin kooperatif projelerinde seslerini duyurmalarına yardımcı olacak atölyeler düzenledik.

“Mevcut projemiz eğitime ve istihdama daha adil erişimin sağlanmasını hedefliyor. Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği diğer iki ana odak noktamız.”

Çevrimiçi çalışma, CYMG ekibine Covid-19 durumuyla baş etmekte yardımcı oldu, diyor. “Mevcut ekibin çoğu pandeminin başlamasından sonra katıldı, o yüzden hepimiz uzaktan çalışmaya aşinaydık. Dijital projeler, gençlerle daha kolay bağ kurmamıza olanak sağladı ve çevrimiçi atölyeler ve oturumlardan aldığımız geri bildirim olumlu oldu. Daha geniş açıdan, pandeminin istihdam ve eğitim bakımından gençlerin kendilerine güvenini olumsuz etkilediğini fark ettik. Fakat aynı zamanda gençlere, topluluklarıyla daha yakından ilişkili olmaları için fırsat verdi.”

İlk kapanma sırasında, 500’den fazla genç, endişelerini gençlik grubuyla paylaştı. “Buna yanıt olarak gençlere motivasyon, kendine güven, direnç ve pratik beceriler geliştirme fırsatları sağlamak için ismi DESTEK (BOOST) olan bir dizi çevrimiçi oturum tasarladık ve düzenledik.

Konuların arasında akıl sağlığı, topluluk katılımı ve kişisel gelişim vardı ve toplam atılım süresi 101 saat oldu. Pandemi sırasında birkaç CYMG ortağı da yerel topluluk girişimlerine ve projelerine dâhil oldu.”

Ve CYMG’nin, Grubun Ortak Katılım ekibi ile birlikte çalışmasıyla devamı da gelecek.

“Genç ortakları arttırmaya ve gençlere organizasyonda daha anlamlı bir söz hakkına sahip olmaları için daha çok fırsat vermeye odaklanıyoruz,”  diyor Bay Deeson.

Bu fırsatlar arasında Canlı Kooperatif arenada danışma da var. Canlı Kooperatif, Doğu Manchester’da inşaat aşamasında olan yeni bir mekân.

“Canlı Kooperatif ’teki çalışmamız bunun iyi bir örneği,” diyor Bay Deeson, “arena deneyiminin onlara uygun olması için gençlere ulaştık.

“Gençler sosyal hareketlilikten gezegenimizin geleceğinin belirsiz olmasına kadar bir dizi sorunla yüzleşiyorlar, o yüzden projelerimizin gençler ve gelecek nesillere uygun olmasını amaçlıyoruz. Gençlerin dâhil olması bunun büyük bir parçası ve gençlerin bize katılma fırsatlarını Twitter aracılığıyla düzenli olarak duyuruyoruz.”

Sonra ekliyor: “Pek çok gencin sosyal meseleler ve kampanyalar ile yakından ilgilenmesi ve kooperatif değerlerinin ve ilkelerinin tarafını tutması bizi mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor. Bugünün gençleri yarının liderleri olacak, yani İngiltere gayretli bir gençliğe sahip olduğu için şanslı.”

Ama kooperatiflerin gerçekte ne yaptığının hâlâ tam anlaşılmadığı konusunda uyarıyor.  “Pek çok genç Co-op’u sadece bir gıda deposu olarak görüyor. Erişimi genişletmek ve etkiyi yansıtmak anlayıştaki bu boşluğun kapatılmasına yardım edecek fakat o noktaya ulaşmak için kooperatif hareketin eğitim ve iletişimi geliştirmesi gerekiyor.

“Ülkenin her yanındaki kooperatifler kalıcı etki potansiyeli olan harika işlerle uğraşıyorlar. Bu çalışmaları paylaşmak ve gençlerle ve onların değer verdiği konularla ilgilenmeye devam etmek, hareketin ivmesini arttırmanın en iyi yollarından biri.”

Midcounties Kooperatifinde, Genç Ortaklar Ağı da Covid-19 krizi ile mücadele etmekte üstüne düşeni yapıyor.

Midcounties’in KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) Genel Müdürü Tarra Simmons, gençleri çekme çabalarının, karantina sırasında avantajlı olduğunu çünkü bunların zaten çevrimiçi kanallara dayandığını söylüyor.

“Genç Ortaklar Ağımız birkaç yıl önce kuruldu– yavaşça büyüyordu ama son 12 ayda iyice hız kazandı çünkü iletişim şeklimiz artık öncelikli olarak dijital ve sosyal medya aracılığıyla,” diyor.

Pandemi ve kapanmalar gençler için ciddi zorluklara sebep olurken, bu durum Midcounties’i eyleme sevketti. Kooperatif, çevrimiçi etkinlikler düzenledi ve genç ortakları kriz sırasında ihtiyacı olanlara gıda ulaştıran evlere teslim programında yer almaları için teşvik etti.

Ardından, geçen yılın sonunda, topluluk genç ortaklarına hangi konuda yardım istediklerini sordu. “Akıl sağlığı hizmeti listede yukarılardaydı,” diyor Bayan Simmons. “Bir takım zorluklar vardı ve bunların pratik çözümleri hakkında konuştuk.”

Topluluk, akıl sağlığı yardım kuruluşu olan MIND gibi partnerleriyle yakın çalışma yürüttü ve sağlık seansları sundu.

Bayan Simmons, Midcounties’in bir diğer odak noktasının “gençleri çekmekte ivmeyi kaybetmemek” olduğunu ekliyor . Topluluğun okullarda, kolejlerde ve üniversitelerdeki katılım çalışmaları karantina ile sekteye uğradı. Ama sonra çevrimiçine aktarılarak mülakat becerileri oturumları, seminerler ve sanal iş deneyimleri sunuldu .

Topluluk ayrıca gençlerin demokratik katılımını arttırmanın ve geliştirmenin yollarını arıyor ve Genç Ortaklar Ağının kooperatifin yönetim kurulu ve Ortak Bağlılığı Komitesiyle görüşmesini ayarladı.

“Tüm seçilmiş ortaklarımız kendi yolculuklarını ve gelecek vizyonlarını paylaştılar,” diyor Bayan Simmons. “Genç ortaklarımıza yönetim kurulunda nasıl söz hakkı verebileceğimize baktık. Bu yıl, Ortak Bağlılığı Komitesinde Genç Ortaklar için ayrılan yerlere ilk seçimlerimizi yaptık ve harika geçti, beklediğimizden de çok aday gösterildi. Bu, 30 yaşın altındaki ortaklarımıza yönetim kurulu masasında doğrudan bir söz hakkı veriyor.”

Diğer perakende kooperatifleri gibi Midcounties de çevre, çeşitlilik ve kapsama gibi gençlerin ilgisini çeken konularda kampanya yürütüyor. “İklim eylemimiz bakımından, COP26’ya hazırlanıyoruz ve gençlerin buna ve diğer sürdürülebilirlik girişimlerine nasıl tepki verdiklerini öğrenmek için genç ortaklarımızı dinliyoruz. Çok fazla geri bildirim aldık ve bu alanlarda ne kadar çok şey yaparsanız, insanların daha fazlasını yapmanızı istediğini görüyoruz.”

Genç ortaklar, aynı zamanda Midcounties’in ürün geliştirme üzerine verdiği danışmanlıkların ticari tarafı ile de ilgililer. Gençlerin ifadeleri, geri bildirimlerde kayda geçti. Yolumuza devam ederken bu geri bildirimi gruplandırmayı ve bize beş yıllık planımız hakkında ne söyleyeceklerini dinlemeyi hedefliyoruz.

“Gençlerle dinleme ve geliştirme atölyeleri de bunun bir parçası. Yakın zamanda, uzun süreli sürdürülebilirlik stratejimizi doğrudan etkileyecek bu atölyelerden yedi tane düzenledik. Ayrıca, konularının hepsi Genç Ortaklar Ağı’nı kapsayan 20 adet Sizin Kooperatifiniz Konuşmaları düzenledik.”

Bayan Simmons ekliyor: “Ağın nasıl geliştiğini görmek gerçekten tatmin edici. Pandemi tarafından durdurulamıyor, kendini aştı ve bu yıla ortaklarımızla yaptıklarımızın merkezine genç kooperatifçilerimizi koyarak giriyoruz. Bizim için sıradaki adım, genç ortaklarımızı diğer kooperatiflerden genç ortaklarla birlikte çalıştırmak. Birlikte çalışacakları kooperatifler, Britanya’dan ya da uluslararası tüketici veya diğer türden kooperatifler olabilir. Amaç, işbirliğini desteklemek, iyi uygulamaları paylaşmak ve gençlerin görmek istediği değişikliği getirecek kareket olarak davranmaktır.”


Not: Miles Hadfield’ın Coop News sitesinde 28 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan yazısından Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.