“Genç İşi Kooperatif yeni gönüllülük programının ilk gönüllüsünü arıyor!”

Genç İşi Kooperatif. Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye temsilciliği desteğiyle yürüttüğü “Digital Advocacy for Cooperatives through KoopDestek – Cooperative Support Platform” projesi kapsamında gerçekleştirilecek olan araştırma için bir gönüllülük çağrısı yayımladı.

Genç İşi Kooperatif, geçim kaynaklarından yoksun toplulukları kooperatifçilik yoluyla güçlendirmek için kapasite geliştirme ve araştırma faaliyetleri yürüten, kâr amacı gütmeyen bir araştırma, geliştirme ve eğitim kooperatifidir. Türkiye’nin gençlerin öncülüğünde örgütlenen ilk sosyal kooperatifi olarak Şubat 2015’te İzmir’de kurulan Genç İşi Kooperatif bugün 12 ortağı ve 2 gönüllüsü ile çalışmaktadır. 

Halihazırda toplanan, yayınlanan ve kooperatifleri ilgilendiren istatistiklerin harmanlanması, çözümlenmesi ve düzenli bir şekilde yayınlanması ihtiyacı karşısında yapılan çalışmaların geliştirilmesini amaçlayan araştırma için belirlenen görevler aşağıda sıralanmakta:

 1. Bir masabaşı araştırması ile Türkiye’de kooperatiflere yönelik resmi veri kaynaklarının listelenmesi
 2. Bir masabaşı araştırması ile Türkiye ölçeğinde kooperatiflere ilişkin alternatif açık veri kaynaklarının listelenmesi (örn. Google Trends, Twitter Data, diğer açık veri kaynakları)
 3. Seçilen veri kaynakları kullanılarak mevcut verilerin betimsel istatistiklerinin hazırlanması (descriptive statistics) ve yorumlanması
 4. Genç İşi Kooperatif bünyesinde üç ayda bir yayınlanacak bir sayfalık kooperatif istatistikleri izleme bülteni şablonu hazırlanması.
 5. Şablonun ekinde, bir sayfalık bülten hazırlama yönergesinin yazılması.

Tanımlanan işlerin, 10 Eylül 2021-30 Ekim 2021 tarihleri arasında tamamlanması planlamış olup tahmin edilen toplam aktif çalışma süresi 15 saat olarak öngörülmektedir. Çalışma uzaktan, bilgisayar başından icra edilebilecektir.

Beklenen deneyim ve nitelikler

 1. Kooperatif işletmeler konusunda temel düzeyde bilgi veya ilgi sahibi olmak
 2. Masabaşı veri araştırması konusunda deneyim sahibi olmak
 3. Veriye dayalı çıkarımlar yapıp veriyi yorumlayan bilgi notları üretebilmek
 4. İleri düzeyde istatistiksel okuryazarlık ve MS Excel başta olmak üzere ilgili yazılım programlarını kullanabilmek
 5. Büyük veri kaynaklarını kullanabilmek, Python yazılım dili veya muadillerini kullanabilmek, STATA, R veya muadili programları kullanabilmek tercih sebebidir.

Beklenen kazanımlar

 1. Genç İşi Kooperatif bu görevi Friedrich-Ebert-Stiftung Türkiye temsilciliği desteğiyle yürüttüğü “Digital Advocacy for Cooperatives through KoopDestek – Cooperative Support Platform” projesi kapsamında icra etmektedir. Görevin gözlemlenmesi ve çıktıların icrası Araştırma Çemberi tarafından yapılacaktır.
 2. Bu görev için tahsis edilmiş bir maddi kaynak bulunmaktadır. Görev, ücretli emek ile yapılacaktır. Ücret düzeyi, Genç İşi Kooperatif ortaklarına uygulanan saatlik kolektif birim ücret tarifesi üzerinden uygulanacaktır.
 3. Üretilecek ve yayınlanacak çıktılarda gönüllünün adı bulunacaktır.
 4. Bu gönüllü çağrısı, Genç İşi Kooperatif’in yeni Gönüllülük Stratejisi kapsamında açılan ilk çağrıdır. Gönüllü, isteği halinde, geribildirim vererek süreci geliştirmeye katkı sunacaktır.

SON BAŞVURU TARİHİ: 3 Eylül 2021 saat 17.00

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.