Fitosofia’nın kurucusu Şaduman Karaca, bu ay, Kars ve Artvin’e kadın üreticileri tanımaya odaklı iki gezi düzenliyor.

Birinci gezi 14-18 Temmuz tarihlerinde Kars’a yapılacak. Kırsal yörelerde bitki çalışmalarına ve kadınlara yönelik verdiği eğitimlere ilk kez 2009 yılında Kars merkeze bağlı Boğatepe köyünde başlayan Karaca, Kars yöresine olan sevgisinin bu köyde başladığını ve yıldan yıla büyüdüğünü belirtiyor. Şimdi de kendisiyle arasında derin bir bağın bulunduğu, daha rahat nefes aldığını ve uyuduğunu hissettiği bu zindeleştiren bölgeyi diğerlerine de tanıtmak ve deneyimletmek istiyor. Karaca, romantik görünebilse de Kars köy hayatının özellikle kadınlar için zor olduğunu ve nazende bir sevgili gibi zor sevilebildiğini eklemeden de geçmiyor.

Gezi, Karakale köyünde konaklamayı, Boğatepe köyü ziyaretini ve yakındaki diğer köyleri kısaca tanımayı içeriyor. Ani Antik Kent, Cilavuz Köy Enstütüsü, Kars Peynir Müzesi, Çıldır Gölü, Şeytan Kalesi, Kars Kalesi ve Aşıklar Atışması da gezi hedefleri arasında. Kars kültürünü, bölge mutfağını ve Karaca’nın vadi yürüyüşünde yapacağı yerel bitki tanıtımlarıyla ilgi çekici bir program oluşturulmuş. Artık dünyaca ünlü olan Boğatepe köyündense konaklama yeri olarak Karakale köyünün seçilmesinin sebebi ise Karakale’yi ön plana çıkarmak.

Ardanuç ilçesi ve Ardanuç Kadın Kooperatifi odaklı ikinci gezi ise 22-26 Temmuz tarihlerinde Kars’tan Artvin’e yapılacak. Karaca’ya göre yavaş seyahat etmeyi tercih edenlere daha çok hitap edebilecek Kars gezisine kıyasla, bu gezinin daha yoğun bir programı var ve Artvin-Gürcistan sınırında yer alan Macahel köyüne yapılacak bir ziyareti de kapsıyor. Uzman rehberler eşliğinde yapılacak gezi, hem yaylalar, dağlar, ormanlar ve şelaleler gibi doğal güzellikleri hem de kültürel öğeleri tanımak için bir ortam sunuyor.

Her iki gezinin de ortak hedefi kadın üreticilerle buluşmak, onların girişimcilik ve üreticilik süreçlerine tanık ve destek olmak. Şaduman Karaca, 2009 yılından bu yana Kuzey-Doğu Anadolu bölgesine yaptığı onlarca ziyaretten ve bölgede gerçekleştirdiği çalışmalardan edindiği deneyimlerini bu gezilere aktarmak istediğini söylüyor.

Geziler hakkında daha detaylı bilgi ve başvuru için: 0546 498 83 63, akademi@fitosofia.com.tr

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.