Yeni nesil kooperatifler, ortaklarının refahını iyileştirmek yanında güçlü sosyal ve çevresel öncelikleri olan kooperatiflerdir. Lupine Adventure Kooperatifi (İngiltere) kendisini bir işçi kooperatifi olarak tanımlıyor. Ancak benimsediği ilkelere baktığınızda pekâlâ sosyal girişim olarak da adlandırılabilir. Kâr amacı gütmüyorlar, elde edilen tüm gelir kooperatifin işletilmesi için kullanılıyor. Seçtikleri iş alanı da oldukça ilgi çekici; 10 yıldan fazla bir süredir kırlık alanlarda ve dağlarda açık hava etkinlikleri, geziler, eğitim ve öğretim çalışmaları düzenliyorlar. Faaliyetleri arasında kaya tırmanışı, iple dağdan inme, oryantiring, tepe yürüyüşü ve dağcılık var. Macera arayanlar için mükemmel seçenekler.

Bir işçi kooperatifi olarak her çalışan, bir deneme süresinden sonra (6-12 Ay) şirketin yöneticisi olma seçeneğine sahip. Kooperatif içindeki bireyler, iş dünyasının farklı alanlarının sorumluluğunu üstleniyorlar ve sırayla, 6 ayda bir düzenlenen ortaklar toplantısına hesap veren yönetim kuruluna rapor veriyorlar. Tüm çalışanlara kooperatif ortağı olmasa bile aynı ücret ödeniyor.

Lupine Adventure, diğer yeni nesil kooperatifler gibi çevresel ve sosyal sorumluluklarına sahip çıkıyor. Çevreye zarar verecek ise o rotada gezi yapılmıyor. Toplumsal fayda yaratacak işlerde kooperatif üyeleri ücretsiz olarak çalışıyorlar. Etik değerlerinin kendilerini bu alanda faaliyet gösteren diğer işletmelerden farklı kıldığını belirtiyorlar. Aşağıda kooperatifin etik anlayışını okuyacaksınız.

Çevresel ve Sosyal Sorumluluk

Lupine Adventure Kooperatifi, çevresel ve sosyal adalet projeleri ve kampanyalarında geçmişi olan kişiler tarafından kuruldu. Bu nedenle, kırsal alandaki faaliyetlerimizle çevre koruma arasında çıkar çatışması olabileceğini kabul ediyoruz.

Bir işçi kooperatifi olarak, güçlü bir etik öze sahip bir işletmeyiz ve aktif olarak çevrenin ve toplulukların korunmasını ve refahını teşvik etmek için adımlar atıyoruz.

Eşitlik – Bütün üyelerimize (ve serbest çalışanlarımıza) aynı oranda ödeme yapılır. Bu, faaliyetinizi yürüten tüm personel kooperatifin tam üyeleri olmasa bile, düşük ücret almaması ve (umarım) bizimle ilişkilerine değer vermeleri anlamına gelir.

Sosyal Girişim … Ve sonra bazıları – Kâr payı ödeyecek hissedarlarımız ya da ‘sahiplerimiz’ ve faiz ödemesi içeren borçlarımız yok. Tüm çalışanlarımıza aynı ücret ödendiği gibi, hiç kimse müşterilerimizin ödediği ücretlerden çok para kazanmıyor. Bu nedenle, hizmetlerimiz için makul fiyatlar uygulayarak yarar sağlıyoruz ancak çalışanlarımıza yeterli miktarda ücret ödeyebiliyoruz. Bu, serbest çalışan istihdam etmemiz gerektiğinde en iyilerin en iyisine ulaşacağımız anlamına gelir.

İşçi Kooperatifi – Biz bir işçi kooperatifiyiz, Co-ops UK’in üyesiyiz ve 7 kooperatif ilkesine uyuyoruz.

Ekolojik restorasyon – Üyelerimizin koruma projelerine (ağaç dikimi gibi) aktif katılımını teşvik ediyoruz.

Emisyonların azaltılması – Toplu taşıma ve ortak otomobil kullanımını teşvik ediyoruz. Tamamen uygulanamaz olmadıkça, tüm gezilerimiz tren istasyonlarında başlıyor ve bitiyor.

Sorumlu etkinlikler – Tepeler arasındaki yolun kilometrelerce olması nedeniyle, Galler 3 zirveleri etkinliğini desteklememeye karar verdik. Aynı zamanda, ulusal 3 zirve mücadelesini de aynı sebepten ve çevre ve yerel topluluklar üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı desteklemiyoruz.

Hayır işleri – Woodcraft Folk gruplarına ücretsiz olarak zamanımızı veriyoruz ve yardım fonu toplayanlara rekabetçi fiyatlar sunuyoruz.

Adil Ticaret – Yiyecek, içecek tedarik ederken, mümkün olduğunda daima adil ticaret ürünleri satın alırız.

İyi şeyler vermek – Her yıl Open DofE programlarımızdaki ücretsiz yerlerden yararlanacak bireylere ve desteklediğimiz organizasyonlara kurslarda ücretsiz yer ve zaman veriyoruz.

Kategori(ler): Uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.