2015 yılından bu yana, Budapeşte merkezli Cargonomia, kargo-bisiklet kurye servisi, bisiklet yapım kooperatifi, aile ölçekli organik sebze çiftliği, organik fırın, şarap dağıtımcısı ve katılımcı vatandaşların ağ merkezi aracılığıyla, sürdürülebilir kent ulaştırma merkezi ve yerel organik gıdanın dağıtım noktası olarak hareket ediyor.

Fotoğraf: Logan Strenchock

Kooperatif yılda 3.000’den fazla kutuyu, 27 km2 genişliğindeki kentte yıllık yaklaşık 18.000 km pedal çevirerek arz ediyor. Bu doğrudan gıda üretiminin çevresel etkisini azaltıyor. Küresel düzeyde gıda dağıtımı, sera gazı emisyonlarının dörtte birini oluşturmakla birlikte gıda israfının miktarı da endişe verici düzeyde.

Cargonomia gıda kolisi toplama noktası; bisiklet tamiri, giyim ve elektronik atölyesi ve topluluk üyelerinin yerel üretimi olan kargo-bisikletleri ödünç alabilecekleri sürdürülebilir kentsel ulaştırma çözümleri sunan bir kurye merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda sürdürülebilir dönüşüm, topluluk inşası ve sınırsız, büyüme alternatifleri bulmak için topluluk faaliyetlerinin yapılabileceği bir mekan olarak da hizmet veriyor.

Fotoğraf: Stefan Roch

Hem Emisyonlar Azalıyor Hem de Topluluk Dayanışması Sağlanıyor

Cargonomia, ilişki kurmaya öncelik vermenin, doğrudan etkileşimin ve topluluk gelişiminin, karbon emisyonlarında önemli düşüşleri tetiklerken, önemli olumlu sosyal etkiler doğurabileceğinin örneği. Kargo-bisikletlerini komşulara, müzik gruplarına, sivil toplum organizasyonlarına ve sanatçılara ödünç vererek, Budapeşte’de motorlu taşıtlara alternatiflere duyulan ilginin artmasını sağlamaya yardımcı oldu. Bu yerelleştirilmiş ağın daha geniş etkisi, vatandaşlara öğrenme ve alış veriş için açık alanlar sunan; komşular, zanaatkarlar ve gönüllüler arasında anlamlı diyaloglar için koşullar yaratan düzenli faaliyetler aracılığıyla toplumun içinde hissedilmektedir.

Not: Transformativecities web sayfasında yayımlanan yazıdan Yağmur Kara tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.