Birleşik Krallık 2021 Yılın Kooperatifi Ödülleri’ni kazanan kooperatiflerden biri olan Loaf (Somun), bir işçi kooperatifi olarak kurulmuş ve 2009 yılından bu yana bir ekmek fırını ile birlikte bir aşçılık okulu işletiyor. Amaçları, unutulmuş yemek pişirme bilgilerini ve gerçek gıdayı mutfaklara geri getirmek. Gerçek gıdanın herkesin hakkı olduğuna inanıyorlar. Bunun için gıda bankalarına ve hayır kurumlarına bağışlamak üzere fazladan ekmek pişiriyorlar. Gerçek kooperatifçilik de en az gerçek ekmek kadar paylaşmakla, bağ kurmakla ve nihayetinde topluluk olmakla ilgili değil mi ki zaten?


Fırıncılık ve aşçılık okulu Loaf (Somun) gerçek ekmeği ve yemek yapma becerilerini desteklemeyi ve gıda aracılığıyla bir topluluk kurmayı amaçlayan bir işçi kooperatifi.

Güney Birmingham’daki Stichley’de yerleşik kooperatif, aşçılık kursları, topluluk fırını ve önceden duyurulmayan etkinlikler sunarak yerel anacaddeyi yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Yemeklerimiz pişirmeye en baştan başlamak üstüne kurulu. Yemek yapmak paylaşım, topluluk ve yakınlık ile ilgilidir. Birlikte yemek ve olumlu bir tedarik zincirini destekleyen malzemeler kullanmak. Gerçek ekmek yani sağlıklı ve lezzetli, basit ve artizan ekmek yapıyoruz. Aynı zamanda çevresel etkimizi azaltmaya çalışıyoruz – Nancy Langfeldt, Loaf Fırıncılık ve Aşçılık Okulu

“Sanayi devrimi ve endüstriyel tarım, temel yiyeceklerden aldığımız besinleri azaltarak yediklerimizi, özellikle ekmeği, kalıcı olarak değiştirdi,” diyor Nancy. “Ekmeği değerler ve kalite üzerinden iyileştirmek isteyen ve iyi ekmeği daha geniş kitlelere ulaştırmaya çalışan bir hareketin parçasıyız.”

Loaf’un aşçılık okulu Covid-19 salgını sırasında kapandı ama ekip hâlâ ekmek ve hamur işleri yapmaya devam ediyor ve binlerce somun ekmeği ihtiyacı olanlara bağışlıyor.

Loaf üyeleri gıda bankalarıyla, gıda fazlasını kente dağıtan Incredible Surplus’ın da aralarında olduğu hayır kurumlarına ve topluluk gruplarına bağışlamak için tutkuyla fazladan ekmek pişiriyorlar. Gönderecek yeterli miktar olduğundan emin olmak için kapalı olduklarında bile ekmek pişiriyorlar.

Ve The Active Wellbeing Society’ye yaptıkları bağışlar, geçici konutlarda yaşayan kent sakinlerinin taze ürünlere erişimleri kısıtlıyken bile kaliteli ekmek tüketmelerini sağladı.

Bir işçi kooperatifi olmaktan da gurur duyuyorlar.

Kooperatifimizin dokuz işçi üyesi var ve üyelerin hepsi karar almada eşit söz hakkına sahip yöneticiler. Hepimiz işimizden keyif aldığımız ve yemek pişirmek, öğretmek, yemek yemek ve birlikte çalışmak amacıyla birbirimizi desteklediğimiz demokratik bir iş yeri yaratma sorumluluğunu paylaşıyoruz. – Nancy Langfeldt

“Faaliyetlerimizi salgın koşullarına uydurduk ve diğer kooperatiflerle dayanışma içinde çalışarak insanların, özellikle de krizle pençeleşenlerin yaşamlarında gerçek bir fark yaratmaya yardımcı olmayı umuyoruz.”


Not 1: Co-operatives UK internet sitesinde 29 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan yazıdan Barış Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, Mae MuUnsplash

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.