Kârı gözeten özel şirketlerin hizmet sağlamakta yetersiz kaldığı durumlarda topluluk işletmeleri, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için öne çıkabilir. Dev şirketlerin baskın olduğu dijital temelli endüstriler alanında faaliyet gösteren Signalise Kooperatifi, engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaları için topluluk teknolojisini kullanıyor. Signalise, toplulukların sosyal ekonomi aracılığı ile kendi kendilerini güçlendirmelerine güzel bir örnek oluşturuyor.


Signalise Kooperatifi, Değişim Gücü’nün “Üretenler ve Sürdürenler”  programı tarafından finanse edilen on topluluk işletmesinden biri. Bu program, hâlihazırda topluluk teknolojisi (topluluğun özel ihtiyaçlarına hitap edebilen, özerkliğine saygı duyan ve yerel ölçekte değer yaratan teknoloji) yaratma yolundaki topluluk işletmelerini destekliyor.

Signalise Kooperatifiyle Tanışın

Signalise özgün bir kooperatif : Ortaklarının tamamı işitme engelli bireyler ve Merseyside’da yaşayanlara İngiliz İşaret Dilinde tercümanlık hizmeti sunuyorlar. Birleşik Krallık (BK)’ta ortakları işitme engelli bireyler olan tek hizmet sağlayıcısı. Şu anda Signalise’in işitme engelli 80 kullanıcı ortağı ve 92 çalışan ortağı var.

Signalise, BK’ta tercümanlara erişim olanaklarını iyileştirmeyi arzulayan bir grup deneyimli İngiliz İşaret Dili tercümanı tarafından 2019’da kuruldu.

İngiliz İşitme Engelliler Derneği’ne göre BK’ta İngiliz İşaret Dilini ilk ya da tercih ettikleri dil olarak kullanan 87.000 kadar işitme engelli var. Buna karşın ülkede sadece 1.300 İngiliz İşaret Dili tercümanı var ve bunlardan sadece ellisi Merseydisde’da.

Signalise, tercümanlık hizmetleri satın alma modelindeki başarısızlıkların kalitede düşüşe yol açtığını ve işitme engelliler topluluğuna ve tercümanlara erişimde güçlükler yarattığını fark etti. Devlet tarafından verilen ihaleleri alan kurumların çoğunun işitme engelli bireylere ya da onların ihtiyaçlarına dair hiçbir bilgileri ve anlayışları yok; düzgün hizmet sunamıyorlar ve tercümanlar bu kurumlar için çalışmak istemiyorlar.

Buna karşın, Signalise üyeleri kooperatifin sahipleri, kooperatifin yönetimine katkıda bulunuyorlar, oy hakkına sahipler. Sistemi kendileri yaratıyorlar, hizmetleri kendileri kullanıyorlar ve nihayetinde iş olanakları olsun, iyileşen erişim olsun, kooperatifin sağladığı faydaları paylaşıyorlar. Hizmet sağlayan diğer grupların aksine, kârlar üyelerin gelişimi ve desteklenmesi için kullanılıyor, bu da işitme engelliler için daha yüksek standartların ve kazanımların önünü açıyor.

Signalise Kooperatifi nasıl topluluk teknolojisi üretip kullanıyor

Signalise Kooperatifinin bir platform kooperatifi olarak görevi, tüm kullanıcıların yararına çalışan kendi teknolojilerini yaratmaktır. Kullanıcılar dijital platformu kullanarak tercüman hizmeti için rezervasyon yapmakta ve tercümanlık hizmeti temin etmektedir.

Dijital platform deneyim sahibi kişilerin yardımıyla tasarlandı, yani ekip işitme engellilerin ihtiyaçlarının ve çözmeye çalıştıkları sorunların farkında ve topluluklarına fayda sağlamak için ellerinden geleni yapmaya hazır.

Signalise hizmetlerini sunmak için şu anda kullandığı üç uygulamayı ve bir de kullanıma hazır müşteri hizmetleri yönetim sistemini oluşturdu. Bu uygulamalar aracılığıyla randevu ve video tercümanlık hizmeti alınabiliyor, Ulusal Sağlık Hizmetleri istatistiklerine erişilebiliyor.

Signalise’in teknolojisi şu ana kadar bazı Ulusal Sağlık Hizmetleri ile diğer tercüme hizmetlerini sunmalarına imkân verdi ki bunları genişletmeyi planlıyorlar. Ekip, teknoloji geliştikçe hizmetlerinin daha rekabetçi olacağının ve bunun da uzun vadede başarılı olmalarını ve toplumsal fayda üretmeye devam etmelerini sağlayacağının farkında.

Üretenler ve Sürdürenler programı sayesinde Signalise kendi topluluk teknolojilerini geliştirmekte yararlanabileceği bazı öncelikli konularda ilerleme kaydedebilecek. Bunlar arasında, arka uç sistemlerine yatırım yapmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sistemler ve uygulamalar arasında entegrasyonu sağlamak  ve sohbet işlevi gibi yeni topluluk özellikleri oluşturmak var. Varsayımlarını doğrulamak, platformun tasarımını şekillendirmek ve özelliklerin gelecekteki versiyonlarını yaratmak için anketleri, kullanıcı test oturumlarını ve üye toplantılarını kullanacaklar. Böylece teknolojilerinin Merseyside’da yaşayan işitme engellilere eksiksiz hizmet sunmasını garantileyecekler.

Topluluk teknolojisi toplulukları nasıl güçlendiriyor

Signalise’in topluluk teknolojisi işitme engelliler için önemli bir değer yaratırken bir yandan da toplumsal uyumu ve toplum refahının arttırılmasını teşvik ediyor ve sağlık eşitsizliklerini iyice kötüleştiren erişim engellerini yıkmaya yardımcı oluyor.

Bu dijital platform, işitme engelli bireylere ihtiyaçlarını karşılayacak tercüme hizmetlerine ulaşma ve onları şekillendirme olanağı verirken bir yandan da tercümanlara daha iyi ücretler, daha çeşitli iş ve eğitim olanakları sunuyor. Bu da hem işitme engelliler için standartları yükseltiyor hem de dayanıklı bir yerel ekonominin gelişimini destekliyor.

Platform çeşitlilikleri görünür kılarak toplumsal kaynaşmaya katkıda bulunuyor, mesela Merseyside Ulusal Sağlık Hizmetleri çalışanları çevrimiçi eğitimlere katılarak işitme engelli bireylerin eşitliği, çeşitliliği ve iletişim ihtiyaçları hakkında bilgi edinebiliyorlar.

Ve Signalise (küresel rakiplerinin aksine) yerel tercümanlar istihdam ederek toplumsal zenginliğin yaratılmasına katkıda bulunuyor: Ulusal Sağlık Hizmetlerinin yerele aktardığı paranın çoğu, yatırım ve eğitim ya da harcama olarak yerel ekonominin içinde kalıyor.

Signalise ortak çalışmayla herkesin kullanmak istediği bir sistem yarattı. İşitme engelli bireylere daha fazla kontrol ve daha fazla tercih veren; tercümanların kullanmak ve işletmelerin satın almak istediği bir sistem.


Not 1:Promising Trouble’ın Community Tech blogunda 24 Şubat 2023 tarihinde yayımlanan “Meet the Makers & Maintainers: Signalise Co-op” başlıklı yazısından Barış Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, Freepik

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.