B-Corp sertifikası sahibi Güney Kore’li Ağaç Gezegeni, karmaşık çevre sorunlarının nihai çözümünün ağaç dikmek olduğu fikriyle çalışmalarını sürdüren oldukça özgün bir sosyal girişim. Bugüne değin 13 ülkede diktikleri 1,13 milyon ağaç ile 314 orman kuran Ağaç Gezegeni’nin hedefi tüm dünyada 100 milyon ağaç dikmek.


İklim krizi Dünyanın iklim sistemlerini büyük bir hızla değiştirip bir dizi sosyal sorunun yanı sıra ekonomik kaybı da beraberinde getiriyor. Ağaç Gezegeni, bu soruna esaslı bir çözüm olarak ağaç dikmeyi  ve “herkes için fidan dik– dünyadaki herkesin ağaç dikmesi için olanak sağlamak” sözünü kurumsal görevi olarak benimsemiş.

Ağaç Gezegeni’nin özgünlüğü, 2010’daki kuruluşundan beri çeşitli sosyal işletme modellerini deneyip pek çoğunda başarılı olmuş olmasında yatıyor. Başlangıçtaki işletme modeli gerçek ağaç dikmek için tasarlanmış, taşınabilir cihazlara yönelik bir ağaç dikme oyunuydu. Bu oyun yaratıcılığıyla tanındı ve ABD’deki Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde düzenlenen Küresel Sosyal Girişim Yarışmasında (GSVC) üçüncülük kazandı. Bu sayede 1,15 milyon kişi Çin ve Moğolistan gibi çölleşmiş alanlara ağaç dikebildi.

Bu ağaç dikimleri, bir orman yaratma projesine öncülük etmiş. Bu proje, bulut fonlamasıyla (cloud funding) ve BTS’nin de arasında olduğu K-pop hayranlarının desteklediği 80 civarında “Yıldız Ormanları Projeleriyle” yapılmış.

Şu anda hasılatlarının %50’sini kullanan Hayvan Sahiplendirme projesini, çevre felaketlerinin ardından yardım sağlayan Afetten Toparlanan Orman Projesini, ilkokullara ve kreşlere havayı temizleyen bitkiler sağlayan Kapalı Alanda Orman Projesini ve Nepal, Ruanda ve Endonezya’da Kahve Ağacı Projelerini yürütüyorlar.

Karmaşık çevre sorunları üstüne epey düşündükten sonra, CEO Kim Hyung-soo “ağaç dikmenin” nihai çözüm olduğunda karar kılmış. “Nasıl fidan dikmeli” fikri “eğlenceli ve modaya uygun şekilde fidan dikmeye” götürmüş. Bu projeler başarıya ulaştıktan sonra bile Kim, sorunu tekrar tanımlamaya ve işini “döndürmeye” devam etti.

Bu güne kadar Ağaç Gezegeni 13 ülkede 314 orman yaratıp 1,13 milyon ağaç dikti ve 2.000 yolcu arabasının yıllık karbondioksit salımının sıfırlanmasını sağladı. Amaçları dünyanın her yanında 100 milyon ağaç dikmek. Gelecekte işleri, “Balina Gezegeni” ve karbon kredi gibi çeşitli türleri koruyacak bir platform işletmesine doğru genişletmek gibi bir vizyonları var.

Dahası, Ağaç Gezegeni ta 2013’te, finansal başarının ötesinde sosyal fayda yaratan şirketlere verilen B-corp sertifikasını almıştı. Sertifikayı alabilmek için B Etki Değerlendirmesinden 80 ve üstü puan almak gerekirken ve Ağaç Gezegeni’nin etki puanı 91,0’di. Buna ek olarak şirket, çölleşmeye karşı ormanlaştırma projeleriyle saygı kazandı ve altıncı kez BM Çölleşme ile Mücadele Konferansı’na iş dünyası gözlemcisi olarak seçildi.

Bağlantılar:
https://treepla.net/
https://post.naver.com/my.nhn?memberNo=5504933


Not: Sapenet sitesinde yayımlanan “The story of Korean Social Economy (71) : Tree Planet practices “Plant for all” başlıklı yazıdan Barış Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Kategori(ler): Uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.