Birleşik Krallık’ta bir işçi kooperatifi olarak örgütlenen Lupine Adventure kooperatifi, yeni nesil kooperatiflerin iyi bir örneği. Kooperatif, 10 yıldan fazla bir süredir kırlık alanlarda ve dağlarda açık hava etkinlikleri, geziler, eğitim ve öğretim çalışmaları düzenliyor. Kurucu ortaklardan David Lyons, deneyimlerini paylaşırken kooperatif modelinin sıradan insanlara sunduğu fırsatları da anımsatmış oluyor.


Lupine Adventure kâr amacı gütmeyen bir işçi kooperatifi olarak kırlarda ve dağlarda açık hava etkinlikleri düzenliyor, eğitim ve öğretim veriyor.

Leeds’de yerleşik kooperatif, on yıldan uzun süredir aktif ve çoğunlukla gençlerle çalışıyor; Duke of Edinburgh’s Award  (DofE, Edinburgh Dükü Ödülü) gezileri ve Ulusal Vatandaşlık Hizmeti etkinlikleri düzenliyor.

Lupine’in eğitmenleri ayrıca yetişkinlere tırmanmayı öğretiyorlar ve açık hava etkinlikleri ile onların ruh sağlıklarını destekliyorlar. Kooperatif, dezavantajlı geçmişe sahip olanlara DofE Altın gezileri için burs veriyor.

David Lyons, kooperatifin Seyahat Hizmetleri Müdürü ve dört kurucu üyeden biri. “Edinburgh Dükü Ödüllerinde, gençlerin kırsal kesimde kendi kendine yetecekleri bir geziyi tamamlamaları gerekiyor,” diye açıklıyor. “Yön bulmak, kamp kurmak, kendilerini doyurmak ve ihtiyaçları olan her şeyi taşımak zorundalar. Biz onları kontrol eden gözetmenleriz.”

Bir kooperatif kurmak David için doğal bir hareket olmuş. Kooperatifi arkadaşı Andy Godfrey ile birlikte kurmuş. “Andy bir basım kooperatifi için çalışıyordu, ikimiz de konut kooperatiflerinde yaşamıştık o yüzden bariz bir seçimdi,” diyor. “Biz solcu kooperatifçileriz;  başkaları üzerinden para kazanmakla ilgilenmiyoruz.”

Kooperatif olarak çalışmak David’in ilkeleriyle uyuşuyor ve o, kooperatifin sözleşmeyle çalıştığı serbest çalışanlara geçimlerini sağlayacak ücreti vermekten gurur duyuyor.

Bizde tam eşitlik var, hepimiz aynı ücreti alıyoruz. İnsana yakışır bir ücreti ödeyen bir işletmenin başında olmak iyi hissettiriyor.

Lupine ayrıca iş uygulamalarında eşitliği destekliyor – David’in son derece gurur duyduğu başka bir şey. “Açık hava eğitimi her zaman bir erkek endüstrisi olmuştur,” diyor. “Serbest çalışan yetenekli kadınları ve eğitmek isteyeceğimiz kişileri arayıp bularak, bu durumu değiştirmek için sorumluluk üstleniyoruz. Gruplarımız kadın erkek karışık ve bu temsil edilme yönünden müşterilerimiz için çok iyi.”

Kooperatif üyesi olmaktan ileri gelen denetim de David için önemli.

Kendi işin üzerinde gerçek bir söz hakkın var. Şirketin değerler sistemini de şekillendirme şansın oluyor. Bunda bir payın oluyor. Eğer şirketin – ve dünyanın – daha iyi bir yer olmasını istiyorsan, bunun bir parçası olabilirsin.

David ayrıca kooperatif üyesi olmaktan gelen yoldaşlık hissinden hoşlanıyor. “Yıllar boyunca arkadaş olduğun kişilerle birlikte çalışmanın gerçekten hoş bir yanı var,” diyor.

“Ve bir konut kooperatifinde yaşarken her zaman akşam yemeği olurdu,” diye hatırlıyor. “Bir aile hissi olurdu. Leeds’de çok sayıda ortak konut var ve bunlarda partiler yapılırdı. Bu toplumsaldı – siyasi ve eğlenceli!”


Not 1: Co-operatives UK sitesinde 17 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan “Lupine Adventure co-op: A real say in your work” başlıklı yazıdan Murat Soysaraç tarafından çevrilmiştir. Erişim

Not 2: Öne çıkan görsel, Alice Donovan RouseUnsplash

Kategori(ler): Uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir